Zaangażuj się
Strona główna Wizyta przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Litwy, Narodowej Agencji Oświaty Litwy oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Rejonu Wileńskiego

Wydarzenia

Wizyta przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Litwy, Narodowej Agencji Oświaty Litwy oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Rejonu Wileńskiego

Dodano: hws-admin
Opublikowano: 13 września 2021

Na zaproszenie Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy oraz Fundacji Alpha w dniach 7-8 września b.r.
w Lublinie gościła delegacja przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Litwy, Narodowej Agencji Oświaty Litwy oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Rejonu Wileńskiego. Wizyta miała na celu zapoznanie strony litewskiej z naszym systemem edukacji włączającej dzieci i młodzieży z indywidualnymi potrzebami edukacyjnymi.

W Lublinie strona litewska spotkała się z Mirosławem Jarosińskim – Zastępcą Dyrektora Wydziału Oświaty oraz Krzysztofem Stanowskim – Dyrektorem Biura Współpracy Międzynarodowej. Goście z Litwy otrzymali wyczerpującą wiedzę dotyczącą placówek oświatowych prowadzonych przez Urząd Miasta Lublin, które kształcą uczniów z niepełnosprawnościami oraz uczniów z zagranicy.

Kolejne spotkanie litewskiej delegacji miało miejsce na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Pani prof. dr hab. Dorota Kołodyńska – Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia opowiedziała na jakich kierunkach i specjalizacjach kształci się profesjonalną kadrę pedagogów, którzy mogą w przyszłości pracować z uczniami ze specjalnymi potrzebami oraz o tym jak UMCS wspiera studentów z niepełnosprawnością.

Teoria powinna być poparta praktyką, dlatego zaprosiliśmy naszych litewskich gości do Szkoły Podstawowej nr 28
i Przedszkola „Zacisze”, gdzie mogli posłuchać ale przede wszystkim zobaczyć jak w praktyce wygląda edukacja włączająca. Było bardzo dużo pytań na które zawsze były wyczerpujące odpowiedzi.

Harmonogram wizyty litewskiej delegacji był bardzo napięty, ale znaleźliśmy czas aby pokazać to co w Lublinie mamy najcenniejsze. Goście z Litwy byli zachwyceni Kaplicą Trójcy Świętej i obrazem Unii Lubelskiej. Dziękujemy Muzeum Narodowemu w Lublinie za oprowadzanie, wspaniałe opowieści i przemiłą gościnę. Na Zamku również były rozmowy
o dostępności. Wisienką na torcie było zwiedzanie lubelskiej starówki z Krzysztofem Stanowskim.

W ostatni dzień wizyty pokazaliśmy naszym gościom dwie siedziby Fundacji Alpha. Terapeuci, pedagodzy, psycholodzy opowiedzieli o swojej codziennej pracy z osobami ze spektrum autyzmu. Mamy nadzieję, że podczas krótkiej
ale intensywnej wizyty w Lublinie nasi litewscy goście uzyskali dużo merytorycznej i rzetelnej wiedzy w zakresie edukacji włączającej i pracy z osobami ze spektrum. Lubelskie dobre praktyki będą mogły być przykładem i pomocą we wdrożeniu tego systemu na Litwie. To dopiero początek polsko-litewskiej współpracy.

Więcej zdjęć z wizyty litewskiej delegacji w zakładce Galeria.

 

Czytaj także

Jesteśmy tutaj, aby pomóc

Jesteśmy tutaj, aby odpowiedzieć na Twoje pytania, wysłuchać i wesprzeć Cię w każdy możliwy sposób. Nie wahaj się z nami skontaktować – Twój głos jest dla nas ważny!

Skontaktuj się
Menu
Wyszukaj
Skip to content